Menü Kapat

Vesbe – VESTEL BEYAZ EŞYA 2020 Yılı Bilanço Değerlendirmesi

#vesbe daha önce birkaç kez yazmıştım. Finansalları ile desteklenen yükselişlerden korkmaya gerek yok diye.Yine bu örneğe uygun bir bilanço görüyoruz.Son çeyrek 3.36 Milyon satış rakamlarına ulaşıldığını görüyoruz. Bir önceki çeyrek 2.53 milyon olan bu rakam geçen sene 4.çeyrek de 1.97 milyon olarak gerçekleşmişti.

Favök rakamlarına baktığımızda yine çok iyi bir 4.çeyrek görüyoruz. 727 Milyon Favök rakamı geçen sene toplam 921 milyon olduğunu düşünürsek çok iyi bir noktada. Bu yükselişte 4 çeyrektir hızla yükselen Favök marjının etkisini de görüyoruz. Geçen sene 12.18 olan favök marjı son çeyrek de 21.61 rakamına gelmiş durumda. Brüt kar marjı ve net kar marjında da aynı yükselişi görüyoruz. Brüt kar marjı son çeyrek de 21.97, net kar marjı ise 18.46 olarak gerçekleşmiş. Çok güzel oranlar olduğunu belirtmekte fayda var.

Şirketin Net borç / Favök oranı 0,67. 1.2 Milyar civarında Net Borç var. Fakat yükselen kar marjları, yüzde 17,51 finansal borç oranı ile şirket için rahatlıkla borç sorunu olmadığını söyleyebiliriz.

Yıllık bazda satışlarda yüzde 30 üzeri artış, brüt kar ve favök oranlarında yaklaşık 2 katına çıkan artış ve net dönem karı da 568 milyondan 1,3 milyara yükselmiş durumda. Son durumda 7.14 F/K ve 5,87 Fd/Favök çarpanlarına gelmiş oldu. Mevcut piyasa koşullarında bu oranların oldukça cazip olduğunu söyleyebiliriz. Yaşadığı yükselişi oldukça hak eden bir bilanço. Orta ve uzun vadede cazip olmaya devam edecektir.

Posted in Hisse Analizleri