Menü Kapat

Eplas ve Mzhld Hakkında Değerlendirme

EGEPLAST EGE PLASTİK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. Şirketini uzun yıllardır takip ediyorum. Mazhar Zorlu Holding iştiraki. Süreci Eplas üzerinden değerlendireceğim.

Öncelikle bu şirketler ile ilgili son 5-6 yıldaki tüm bilançoları okuduğumu ve kap haberlerine baktığımı söylemek istiyorum.

Eplas’ın esas faaliyetlerinden başlayalım. Şirketin faaliyet alanı; PLASTİKTEN MAMUL HALDE TÜP, BORU, HORTUM VE BUNLARIN BAĞLANTI ELEMANLARININ İMALATI (SUNİ BAĞIRSAKLAR DAHİL)

İnternet Sitesi: http://www.egeplast.com.tr/

Sektörü: İMALAT / KİMYA İLAÇ PETROL LASTİK VE PLASTİK ÜRÜNLER

İştirakleri; EGE YILDIZ A.Ş. yüzde 91.93;

EGE SÖKTEKS A.Ş. yüzde 60.62;

ROMEGEPLAST yüzde 98,46.

Şirketin 3.Çeyrek bilançosuna göre satışları geçen seneye göre pandemiye rağmen yüzde 30-35 artmış durumda. Son çeyrek satış rakamları ise yaklaşık 76 Milyon olmuştu. Bir önceki çeyreğe göre yüzde 45, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 50 artış yaşanmış durumda. 3.çeyrek Esas Faaliyet Karı geçtiğimiz sene 18 Milyon iken bu sene 49 Milyon olmuş. Favök rakamlarındaki artış da çok iyi seviyede. 3.çeyrek favök rakamı 14.6 Milyon ve şirket için çok iyi bir rakam. Bir önceki çeyreğe göre yüzde yaklaşık yüzde 75 artış yaşanmış durumda. 3.çeyrek net kar rakamıda 16 Milyon gelmiş durumda.

Şirketin Kar Marjlarında da yukarı doğru bir artış yaşanmış. Brüt kar marjı 2 çeyrekte yüzde 24 den yüzde 32 ye gelmiş. Favök marjı 4 çeyrektir artarak 19,25 e tırmanmış. Artan satış oranları ile birlikte karlılığın artacağı net bir şekilde gözüküyor.

Şirketin Finansal Borcu yok denecek kadar az. Son çeyrekde 4,3 milyon finansal borç gözüküyor. Ancak kasasında 6,9 Milyon olduğu için Net Borç ekside. Yani fazladan parası var diyebiliriz. Bu konu ile ilgili tekrar değineceğim.

Şirketin şu anki rasyolarına bakalım;

Hisse Fiyatı: 34.38

Piyasa Değeri: 687.600.000

Pd/Dd: 6,86 F/K: 18,06 Fd/Favök: 20,59

Kimyasal Ürün Sektörünün Ortalaması: F/K:20,68 Fd/Favök:20,30

Şirket için sadece şu andaki esas faaliyetlerine bakarak; 4.çeyrek satış rakamlarının da yüksek geleceğini düşünerek sektörünün gerisinde kaldığını söyleyebiliriz. Hadi ucuz demeyelim de şu ana kadar yazdıklarımız ile şirket şu an ederinde diye kabul edelim.

Şirket yıllardır eski adı ile Gözaltı Pazarı yeni adı ile Yakın İzleme Pazarında işlem görmektedir. Bu pazara düşmesinin sebebi de “Basmane Çukuru” olarak bilinen ve İzmir’in göbeğinde yer alan arazi sebebi iledir. Yıllardır süren bu dava ile ilgili son gelişmeler Şirketin lehine dönmüş durumda. Bununla ilgili 20.11.2020 tarihinde gönderilen;

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/889368

Bildirisinde tekliflerin olduğu da dile getirilmiştir. İzmirin göbeğinde çok değerli bir yer. Tunç Soyer son olarak Ocak ayında bir duyurumuz olabilir demişti fakat bir haber gelmedi. Son gelişmeler ve gelen kap haberleri Şirketin buraya kendisinin bir proje yapmak istediğini gösteriyor. Bu durumda oluşabilecek potansiyel çok büyük olacak. Sadece yıllar önce sadece arsa için 80 Milyon Dolar verilmişti. Bugün için rakam vermeyip sadece önemli olduğunu belirtiyim. İsteyenler burası hakkında araştırma yapabilir.

Şirket 15.06.2020 tarihinde yaklaşık 125 Milyonluk Teşvik aldı.

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/851244

“Şirketimizin üretim kapasitesinin artırılmasına yönelik yapılması gereken bazı yatırım projeleri, 3 yıllık teşvik belgesine bağlanmıştır.”

Kap açıklaması bu şekilde gelmişti. Daha sonra bu konu ile ilgili olarak;

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/894476

23.12.2020 tarihinde bu bildirim yapıldı. 650.000 liralık kalıp üretildiği söylendi.

Bu şirket için en dikkat çekici Kap bildirimi ise 25.12.2020 tarihinde gelen;

“Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı Sonucunda Sertifikaya Hak Kazanımı”

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/894957

“Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı (EYDEP) değerlendirmesi sonucunda; Şirketimiz B seviye sertifika almaya hak kazanmıştır. Bu doğrultuda firmamız yüksek yetkinlik seviyesindeki firma olarak belirlenmiş, savunma sanayimizdeki paydaş ve ana entegratör firmalar için doğrudan onaylı tedarikçi yetkinliğine kavuşmuştur. Ana entegratör firmalar için ana alt yüklenici olma hakkını kazanmıştır.

Önümüzdeki dönemde bu alanda çalışmalarımız devam edecek olup, çalışmalarımız kamuoyuyla paylaşılacaktır.”

Eydep Hakkında bilgi almak için;

https://www.ssb.gov.tr/Website/contentList.aspx?PageID=1107&LangID=1

Savunma sanayi ile yapılan işbirliği ve bu konuda yapılacak çalışmalar, daha önce alınan 125 Milyonluk teşvik belgesi ile beraber düşündüğümüzde bu alanda büyük bir potansiyel oluştuğu görülüyor. Şirket tarafından net ve ayrıntılı açıklamalar yapılmamış olsa da her türlü sürpriz haberin gelebileceği görülüyor. Bu konuda olacak gelişmeler şirkete basamak atlatabilir.

Yine son zamanlarda gelen Kap haberlerinden bir tanesi de;

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/901662

“VODAFONE A.Ş. İLE İMZALANAN TARIMSAL TAHMİN VE ERKEN UYARI SİSTEMİ MODELİ” hakkındaki haber.

12.01.2021 tarihli haberde “VODAFONE A.Ş İLE TARIMSAL TAHMİN VE ERKEN UYARI SİSTEMİ MODELİ KAPSAMINDA STRATEJİK İŞBİRLİĞİ SÖZLEŞMESİ İMZALANMIŞTIR. BU SÖZLEŞME İLE DİGİTAL TARIM UYGULAMALARINDA VODAFONE İLE BİRLİKTE MÜŞTERİLERİMİZE YENİ PROJELERİMİZİN SUNULMASI AMAÇLANMAKTADIR.” açıklaması yapıldı. Su kaynaklarının azaldığı bir süreçte bu konuda yapılacak çalışmaların da önemli olduğunu ve ciddi bir büyüme alanı olduğunu düşünüyorum. İlerleyen süreçte bu konuda gelecek haberler de şirket için olumlu olacaktır.

Son olarak Şirket yıllardır üretim yaptığı Fabrika ve arazisini; Vakıfbankın yaptığı ihaleye en yüksek teklifi vererek geri aldı. Şirketin geçtiğimiz yıllarda yaşadığı sıkıntılı süreçlerde, özellikle Basmane Çukuru yüzünden yaşadığı finansal sıkıntılarda Vakıfbank mülkiyetine geçen Fabrika ve arazisini geri alınması çok önemliydi. 80.000 metrekarelik çok büyük bir arazi üzerine kurulu fabrika ve holding merkezini 120.4 milyon bedel ile geri almış oldu.

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/901177

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/903427

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/906935

2021 yılı ilk çeyrek bilançosunda bu Fabrika ve Arazisi duran varlıklarda gözükecek. Burası için yeniden değerleme yapılması durumunda 120 Milyondan daha yüksek bir rakam çıkacağını düşünüyorum. Bunla ilgili İzmir Çiğli de organize sanayi bölgesindeki ilanlara bakarak yaklaşık bir değer bulabilirsiniz. Bu kadar büyük bir arazi ve tesislerin değerinin çok daha fazla olduğunu düşünüyorum. Yapılacak değerleme sonrası oluşacak fiyat farkı; 120.4 milyondan düşük değerleme olur ise zarar; fazla olur ise kar olarak gözükecektir.

Şirketin fabrika alımında kullandığı parayı elde etmek için; Ege Yıldız ve Mazhar Zorlu Holding tarafından yaklaşık 5 Milyon Eplas hissesi borsada ve borsa dışında satılmıştır. Ana ortak ve kendi iştirakleri arasında para transferi olacaktır. Bunları ilerleyen bilançolarda nasıl göstereceğine bakacağız.

Şirketin geldiği son noktada Yakın İzleme Pazarında kalması için bir problem kalmamıştır. Net borcu eksiye geçmiş, finansal yönden hiçbir sıkıntısı olmayan, fabrika ve arsasını geri almış ve temize çıkmıştır.

Şirketin yüzde 91,93 iştiraki olan Ege Yıldız kendi sektöründe tanınmış ve kaliteli bir firmadır. Şirketin diğer iştirakleri ile ilgili olarak bilançoda en son değerleme 2004 yılında yapılmıştır. Şirketin şu anda sahip olduğu varlıklar tam bir supriz kutu durumunda. Romanyada olan iştirak ile ilgili net bilgiler yok. Almanya’da olan varlığı ile ilgili güncel değer bilinmiyor. Birçok varlık ve bilançoda gözüken varlıkların da değerlemesi 2004 yılında yapılmış durumda. Yeniden değerleme yapılması sonucu buralardan güzel kar rakamları yazılabilir.

SONUÇ: Şirketin almış olduğu yaklaşık 125 Milyonluk yatırım teşvik belgesi, Savunma Sanayi ile girmiş olduğu işbirliği ve bu alanda alacağı işler, Vodafone ile imzaladığı iş birliği anlaşması ve bu yönde yapacağı çalışmalar, yıllardır çeşitli finansal sorunlar ile boğuşan bu nedenle kredibilitesi düşük olan şirketin şimdi önünün açılması ile beraber yatırımlarını artırabilecek olması sonucunda Satış rakamlarının ciddi şekilde artacağını bekliyorum. Artan satış rakamları ve karlılık ile Yakın İzleme Pazarından çıktıktan sonra büyük potansiyel olarak dikkat çekebilir. Sadece faaliyetleri açısından bile bu potansiyeli görebiliyoruz.

Ayrıca Basmane Çukuru ve şirketin diğer varlıkları ile iştiraklerinin gerçek değerlerinin tespit edilmesi durumunda buradan da ciddi bir artı yazacağını söyleyebiliriz. Önümüzdeki dönem içerisinde endeksin çok üzerinde performans beklediğim bir hisse diyebilirim.

(Twitterda Mzhld ilk yazdığımda 20-22 arası olduğunu da not etmiş olayım)

Posted in Hisse Analizleri

Related Posts