Menü Kapat

Alkim Hissesi Temel Analizi

Alkim, birçok sektör için vazgeçilmez bir hammadde olan sodyum sülfatın Türkiye’deki en büyük üreticisi olması yanında dünyanın da en büyük sodyum sülfat üreticileri arasında üst sıralarda yerini almıştır.

Alkim, Avrupa’nın da ikinci büyük üreticisi konumundadır. Ayrıca Avrupa Kimyasal Endüstri Konseyi (CEFIC) ve Avrupa Sodyum Sülfat Üreticileri Birliği (SSPA) üyesidir.Sodyum sülfatın en çok tüketildiği alan çamaşır deterjanı imalatıdır.

Deterjan tüketim oranları, ülkelerin nüfusuna ve makineleşme oranına göre farklılıklar göstermektedir. Gelişmiş ülkelerde deterjan tüketimi hali hazırda belli bir seviyeye ulaşmışken, Türkiye’nin konum olarak bölgenin en stratejik noktasında yer aldığı Ortadoğu’da ve Afrika’da ise henüz yeni yeni gelişmektedir. Alkimin ana faaliyet konusu Maden Kanunu çerçevesinde uzun süreli imtiyaz ruhsatları aldığımız göllerde ve yeraltı madenlerinde sodyum sülfat ve sodyum klorür (tuz) ve magnezyumlu bileşiklerin üretimidir.

Alkim Dünyada güvenilir tedarikçi kategorisinde değerlendirilmektedir. ISO ve ÇED sertifikalarına ek olarak firma faaliyetleri Ursa, Sedex ve Achilles tarafından onaylanmıştır. Bu sertifikalar bazı uluslararası müşterilerce talep edilmektedir.

Ülkemizde ve yakın coğrafyada artan nüfus nedeniyle deterjan sektörünün büyümesi ve dolayısıyla sodyum sülfat tüketiminin artması beklenirken ve evlerdeki çamaşır makinesi kullanma oranının artmasıyla tüketim miktarının çok daha yükseleceği öngörülmektedir.

Aynı yaklaşımla, Ortadoğu ve Afrika da sodyum sülfat tüketimi için önemli ve büyük bir pazardır. Alkimin üretim tarafında 475 çalışanı bulunmaktadır. Halka açıklık miktarı yüzde 50,74dür. Son 5 yıldır düzenli temettü dağıtmaktadır. Alkim Kağıtın yüzde 79 una sahiptir.

Üretim Faaliyetleri; Sodyüm Sülfat üretimi; Konya, Afyok ve Ankara’da yapılmaktadır. Eskişehir’de krom madeni de üretmektedir. Yıllı toplam Sodyum Sülfat üretim kapasitesi 420.000Tondur.

Afyonda ayrıca Yıllık 35.000 ton rafine tuz, 30.000 toz kurutulmuş tuz üretim kapasitesi vardır. Leonit Gübre üretim kapasitesi yılda 5.000 Tondur. Kimyasal tesis projelerinde en önemli mühendislik firmalarından olan HPD Şirketi ile yıllık 50.000 ton potasyum sülfat üretim kapasiteli tesis yapımı için sözleşme imzalanmış ve yatırım ile ilgili teşvik belgesi alınmıştır, yatırım süreci devam etmektedir. Alkim Alkali Kimya A.Ş.’nin daimi müşterileri ülkemizdeki tüm deterjan üreticileridir.

(Unilever, Türk Henkel, Procter & Gamble, Hayat Kimya, ABC,…) Dış pazarda ise; Ukrayna, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Lübnan, Batı ve Güney Afrika, Kongo, Fil Dişi Sahili, Angola, Orta Amerika’daki bazı ülkeler, Fas, Cezayir ve Mısır’daki cam ve deterjan fabrikaları direkt daimi müşterileridir. İç tüketime bağlı olarak üretimimizin yaklaşık %17’si ihraç edilmiştir.Türkiye ve yakın coğrafya ülkelerindeki (yüksek kalitede ve doğal sodyum sülfat) tek imalatçı olarak pazardaki baskın pozisyonu ile tartışmasız pazarın lideri konumundadır. Sodyum sülfat dışında, önemli ölçüde ham tuz, rafine sofra tuzu, rafine sanayi tuzu ve kurutulmuş tuz üretimimiz vardır. Tuz (NaCl); tekstil boyamada, buzlanmaya karşı, kimya, sağlık ve hayvan yemi sanayisinde önemli bir yere sahiptir.

Diğer ürünlerimiz: Magnezyum klorür (MgCl2 ), karayollarında buzlanmaya karşı ve ateşe / yanmaya mukavim duvar panellerinin üretilmesinde kullanılmaktadır. Leonit; bitkiler için en önemli potasyum sülfat kaynaklarından biri olan doğal gübremizdir.

Kapasite kullanım; Sodyum Sülfat 89.54 Rafine Tuz 114.85 Şirket hakkında bilgilendirmemi yaptık. Şimdi gelelim önemli göstergelere; Borçların özkaynaklara oranı ise % 51’dir. Likidite Oranları; Cari Oran: 3,01 Likidite Oran: 2,17 Nakit Oran: 1,37

Faaliyet Oranları; Aktif Devir Hızı: 0,78 Alacak Devir Hızı: 4,08 Stok devir hızı: 2,68

Finansal Yapı Oranları; Toplam Borç/Özsermaye: 0,51 Kısa Vade Borç/Aktif Toplam: 0,24 Uzun Vade Borç/Aktif: 0,1 Maddi duran varlık/Özsermaye: 0,32

Anaortaklık Karlılık Oranları; Aktif Karlılık Oranı: 0,19 Özsermaye Karlılık Oranı: 0,29 Brüt Kar Marjı: 0,33 Son olarak; Pd/dd: 5,15 F/k: 12,45 Fd/Favök: 10,28 Bu bilgilerin ışığında; Geçen seneden bu zamana hasılat artışı yüzde 5 civarında olmasına rağmen; Maliyet etkinliği sağlandığı ve giderlerin azaltılarak, Esas Faaliyet Karında yüzde 45 civarında artış sağlandığını görüyoruz. Kapasite kullanımı yüksek seviyede, teşvik kapsamında süren yatırımın tamamlanması ile satışların ve karlılığın artacağı görülmektedir. Pazarında tartışmasız lider olması, rekabet gücünü çok yüksek olması, düzenli büyüme sağlayacak potansiyel barındırması, düzenli temettü vermesi, iyi yönetim performansı, Fk, Favök rakamlarının cazip olması sebebiyle Orta ve Uzun vadede Endeks üzerinde performans göstermesini bekliyorum. Beklentim tamamen verilere dayanmaktadır. Piyasa ne gösterir bilemem. Al sat tavisyesi değildir. Şimdiden okuyan beğenenlere teşekkürler.

03.01.2021

Posted in Hisse Analizleri

Related Posts